Lokalizacja, 42-400 Zawiercie ul. parkowa Ryneczek) Stoisko nr 4
797 014 984
biuro@4mobile.eu

Na co zwracać uwagę przy kupnie używanego telefonu

W tym poradniku przedstawimy Ci kilka porad jak nie dać się oszukać podczas kupna używanego telefonu. W serwisach ogłoszeniowych lub portalach aukcyjnych jest wiele ofert, które z pozoru okazują się być super okazją a tak naprawdę, mogą być dla Ciebie tylko stratą pieniędzy.

 

Pierwszą i podstawową rzeczą jaką należy sprawdzić podczas oglądania/kupna telefonu jest gniazdo ładowania, czy działa ono poprawnie. W pewnych modelach telefonów może się okazać, że wymiana gniazda ładowania będzie kosztować 1/3 wartości telefonu.

Jak sprawdzić czy gniazdo ładowania jest sprawne ?

 • Podłącz kabel do telefonu jeśli będziesz wyczuwał luz góra dół lub na boki to znaczy, że gniazdo ładowania jest na wykończeniu i w bardzo niedługim czasie będzie trzeba je wymienić.

 

 • Czasem może się okazać, że w gnieździe nie ma żadnych luzów wszystko wygląda OK a po podłączeniu kabla USB telefon informuje, że się ładuje a tak na prawdę nie pobiera on w ogóle prądu.  Dla tego najszybszym sposobem na sprawdzenie poprawności działania gniazda ładowania jest zainstalowanie bardzo prostej aplikacji ze sklepu play.  W szybkim streszczeniu aplikacja działa następująco: Po podłączeniu telefonu do ładowarki i uruchomieniu tej aplikacji, mierzy ona pobór prądu z ładowarki po przez układ zasilania wbudowany na płycie głównej. Jeśli twoje gniazdo jest sprawne to aplikacja powinna pokazać ci następujące parametry:(dane podawane w dużym uogólnieniu)
  W smartfonach do 2016 zazwyczaj będzie to zakres od 600-1100 mAh
  W smartfonach od 2017 roku w zależności od modelu będzie to zakres  od 600-1100 mAh i do nawet 2000 mAh
  W smartfonach ze szybkim ładowaniem będzie to zakres do 2500 mAh (tutaj mamy też wyższe napięcie)

 

 • Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest użycie uniwersalnego miernika usb.

 

 • Miernik ten analogicznie do aplikacji pokaże nam z jakim napięciem i natężeniem ładuje się nasz telefon. Kolejnym ciekawą opcją takiego miernika jest to, że możemy dzięki niemu sprawdzić pojemność naszej baterii. Urządzenie pokazuje ile energii “wpadło” do baterii. Możemy też dzięki niemu sprawdzić rzeczywistą pojemność np. naszego POWERBANKU bo jak wiadomo często są one przekłamane.

 

Kilka słów o wyświetlaczach.

Na ten temat można by napisać książkę. Ale postaramy się napisać w kilku punktach jak rozpoznać co działo się z telefonem wcześniej.

 • Żółte plamy i przebarwienia na wyświetlaczu – Oznaczają w większości przypadków że telefon był dość mocno przyciśnięty lub zgnieciony
 • Białe plamki i martwe piksele. Zazwyczaj pojawią się same, najczęściej w telefon budżetowych wykonanych z niskiej jakości komponentów
 • W telefonach z wyświetlaczem SUPER AMOLED często zdarza się tak, że przebija nam ekran, jest to tak zwane “Wypalenie się ekranu” nie jest to zależne od użytkownika lecz wina producenta sprzętu.
 • Odklejająca się szybka w 90 % przypadków problem ten występuje po wymianie ekranu dotykowego. Głównym powodem dlaczego się tak dzieje, jest zastosowanie niewłaściwego kleju podczas montażu szybki.

 

Zasięg i sieci

 

Bardzo często w nasze dłonie trafiają telefony w których nie działa zasięg LTE. Dlatego kiedy już upatrzony model telefonu będziesz miał w dłoni warto sprawdzić tą funkcje. Zazwyczaj urządzenia gdzie nie działa LTE są przełączone w tryb 3G.

W większości przypadków telefonów z androidem możesz to sprawdzić wchodząc w ustawienia>Sieć komórkowa>Preferowany typ sieci.

Jeśli widzisz zaznaczone “3G” przełącz na “4G/LTE”  jeśli zasięg zniknie oznacza to, że z płytą główną występuje jakiś problem i nie odbiera ona sygnału z częstotliwością LTE.

W dużej liczbie urządzeń na tylnej obudowie telefonu znajdują się tzw “paski antenowe”

Przy zakupie telefonu zwróć uwagę, czy nie są one przetarte lub uszkodone. Ponieważ to może powodować problemy z zasięgiem.

 

Moduł WIFI i Bluetooth są często zintegrowane w jednym układzie scalonym. Dla tego sprawdź poprawność ich działania. Najlepiej na kilku różnych sieciach bezprzewodowych. Ponieważ moduł może być uszkodzony i działać tylko na częstotliwości 2.4GHz a na częstotliwości  5GHz już nie. Bardzo często zdarza się, że jeśli jest jakiś problem z działaniem WIFI  to równorzędnie usterki doznaje moduł Bluetooth .

 

Jeśli po tych wskazówkach nadal masz dylemat co do kupna używanego telefonu. W takim razie zapraszamy do naszego punktu po pewne i sprawdzone używane telefony.

Zawiercie ul parkowa (ryneczek) stoisko nr 4 (wejście od strony wieżowca)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *