IT Blog

Poznaj koszt budowy strony internetowej. Dowiedz się dla czego oferty ceny strony internetowej są tak zróżnicowane.

Wiedza

Koszt strony internetowej TANIA vs DROGA różnice

Poznaj koszt budowy strony internetowej. Dowiedz się dla czego oferty ceny strony internetowej są tak zróżnicowane.

Skąd różnica cen projektowania stron internetowych

Na pewno podczas przeglądania ofert projektowania stron internetowych znalazłeś bardzo zróżnicowane ceny od cen 500 zł a nawet tańszych do mogących wyglądać na bardzo wygórowane ceny 2000 zł i więcej. Skąd ta rozbieżność w cenach skoro na pierwszy rzut oka nie widać różnic . Czynników i magicznych ukrytych haczyków jest wiele. Które postaramy Ci się wyjaśnić w tym artykule.

Cena strony internetowej to nie rzucona cena z powietrza. Zastanawiałeś się ile czasu może poświecić osoba na przygotowanie strony w cenie 500 zł ? Przecież to bardzo łatwo policzyć. Chcąc zarabiać 20 zł na godzinę przy budżecie na wykonanie strony – 500 zł możemy poświęcić na nią 25 godzin pracy.

Czy to dużo ? Nie! Ponieważ to 1/4 czasu wymaganego do zbudowania dobrej strony dla firmy. Poniżej chciałbym Ci pokazać jaki czasu jest potrzebny do przygotowania profesjonalnej strony i dla czego na pierwszy rzut oka nie widać żadnych różnic.

Wygląd strony

Do prawidłowego przygotowania i skonfigurowania samego wyglądu strony potrzeba około 20 godzin. 

Zazwyczaj tanie i drogie strony nie różnią się miedzy sobą wyglądem. Są schludne i przejrzyste. Ładnie umiejscowione menu strony, dopasowane do niego logo, informacje kontaktowe, banery ikony i nagłówki i podstrony.

Szybkość wczytywania strony

Czas potrzebny na optymalizację strony, czasu jej ładowania i optymalizacji grafik na niej umieszczonych to około 5 godzin.

Kluczowy czynnik wypływający na widoczność i pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Ten czynnik zaczyna robić różnice przy wyborze taniego projektu strony. Dla czego czas ładowania strony jest tak ważny? To wymóg wyszukiwarki Google. Czym szybciej strona się ładuje tym jest częściej nagradzana i wyświetla się w wynikach Google. Czas ładowania strony jest rozdzielony pomiędzy urządzenia stacjonarne a urządzenia mobilne. Potrzeba jest zoptymalizować obie wersję strony na komputery i telefony aby jak najszybciej się wczytywały na tych urządzeniach.

Optymalizacja grafik

Optymalizacja grafik wymaga około 2/3 godzin 

Dla czego optymalizacja grafik umieszczonych na stronie jest tak ważna? Znów chodzi o czas ładowania się strony. Dla tego nie możemy na stronie umieścić zdjęć, które zajmują 5mb ponieważ wyszukiwarka Google uzna naszą stronę za wolno ładującą się i może ją wykluczyć z indeksu lub w ogóle danej strony nie dodać do niej. Finalnie strona będzie działała ale nie będzie widoczna w wyszukiwarce.

Treść na stronie

Przygotowanie dobrze zoptymalizowanych treści na stronę zajmuje około 10 godzin.

Widoczność strony w wyszukiwarce Google jest zależna od ilości unikalnego tekstu. Nie może być on skopiowany z innej strony ponieważ wyszukiwarka uzna naszą stronę za plagiat. Tekst musi być odpowiednio przygotowany, muszą być w nim zamieszczone słowa kluczowe związane z wykonywaną przez firmę działalnością.

Optymalizacja SEO

W zależności od strony może zając od 5 do 10 godzin

Optymalizacja SEO to szereg działań mających poprawić widoczność strony w wyszukiwarkach internetowych. Zalicza się do nich odpowiednie oznaczenie znaczników META w kodzie strony. Odpowiedni opis grafik i zdjęć. Dobór odpowiednich słów kluczowych dla każdej z podstron a także opisy META każdej ze stron.

Skrzynki pocztowe i formularze

Przygotowanie i konfiguracja skrzynek pocztowych we własnej domenie (nazwaskrzynki@twojafirma.pl) a także formularzy kontaktowych umieszczonych na stronie zajmuje około 4 godzin

Posiadając własną domenę (adres strony) warto zadbać o profesjonalne adresy mailowe. Strona jest niefunkcjonalna w przypadku braku posiadania formularzy kontaktowych. Odpowiednie ich przygotowanie i umieszczenie na stronie pozwala zwiększyć ilość zapytań płynących od klientów o kilkaset procent

Certyfikat SSL

Instalacja certyfikatu zajmuję około 1 godziny

Zamknięta kłódka przy adresie strony to nic innego jak poprawne wczytywanie się Twojej strony i sygnał dla odwiedzającego, że jest na zaufanej stronie. Certyfikat SSL jest dzisiaj obowiązkowym wymogiem kiedy posiadamy stronę internetową

Dodatki

Instalacja dodatków zajmuje o 1 do nawet 10 godzin

Dodatki to nic innego jak wszystkie niestandardowe rzeczy umieszczone w Twojej witrynie. Można do nich zaliczyć Integrację z czatem Messenger lub połączenie strony z Facebookiem.

PODSUMOWANIE

W najniższej opcji podsumowując czas potrzebny do stworzenia DOBREJ strony internetowej potrzeba około 60 godzin czasu. Jeśli dotrwałeś do tego miejsca zauważyłeś już, że wygląd strony wcale nie jest najważniejszy a jej optymalizacja względem wymogów Google i szybkość działania. Jeśli wydajesz na stronę 500 zł musisz liczyć się z tym, że może służyć Ci ona tylko jako wizytówka do pokazania klientowi portfolio ale nie będzie ona widoczna dla szukających w wyszukiwarkach internatowych ponieważ strona nie posiada odpowiedniej optymalizacja. Musisz również pamiętać, że optymalizacja to nie pozycjonowanie. Trzeba rozróżnić te dwa pojęcia, przy czym dobra optymalizacja strony internetowej zmniejsza koszty związane z późniejszym pozycjonowaniem strony przy mocno popularnych zapytaniach.