IT Blog

jak rozkręcić firmę
Wiedza

Jak rozkręcić firmę

A teraz usiądź i ochłoń. Wiemy, że Twój pomysł na biznes jest jest wspaniały. A działalność gospodarczą otwierasz tylko po to aby za rok kupić nowe lub kilkuletnie audi. Hola hola, niestety prowadzenie firmy w większości przypadków tak nie wygląda. Aby osiągnąć sukces musisz poświecić firmie swój czas a nawet rodzinę.

Chcesz rozkręcić firmę? Przemyśl swoje plany.

Przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej przeanalizuj swoją konkurencje. Sprawdź jaki jest popyt na twoje usługi lub produkty. Jeśli chcesz sprzedawać produkty możesz w łatwy sposób sprawdzić jak radzi sobie konkurencja w polskich marketplace takich jak Allegro, Shoppe, Erli. To na pewno żaden wyznacznik ale warto to sprawdzić.

Ustal swoje pierwsze cele podczas prowadzenia firmy. Mogą to być cele finansowe lub sprzedażowe. Możesz ustalić cel, pozyskania 100 klientów w pierwszym roku działalności lub ustalić cel finansowy generując zysk na poziomie 100 tyś zł lub też cel obrotu gotówkowego, czyli startujesz z kapitałem 50 tyś zł a po roku chciałbyś już obracać kapitałem na poziomie 4 mln zł (to opcja dla osób, które posiadają oszczędności na przeżycie pierwszego roku a zysk z firmy będą generować dopiero po uzyskaniu celu)

Pomyśl o swojej grupie odbiorców. Żadna firma nie jest skierowana do ogółu. No chyba, że jesteś Facebookiem. Ale w większości przypadków zgubne jest pewne przysłowie „Produkuje/Sprzedaje (tutaj wstaw czym się zajmujesz) Przecież wszyscy robią/kupują/chcą. To jedno z bardziej zgubnych pojęć jakie powstały w umyślę świeżych przedsiębiorców.

Dla przykładu produkujesz bramy przesuwne. I w twojej głowie pojawia się myśl ” wszyscy, którzy budują domy mają bramy” Tutaj pojawia się błędne myślenie. Nie, nie wszyscy, którzy budują domy zamontują sobie bramę przesuwną i nie wszystkim spodoba się styl w którym robisz te bramy po mimo, że jest on nowoczesny lub klasyczny.

W takim wypadku warto pomyśleć nad idealnym klientem, dla branży w której się znajdujesz. Załóżmy, że otwierając firmę celujesz w klientów młodych, którzy jednak będą chcieli taką bramę. Jak myślisz czy będą woleli bramę kutą ze stali czy bramę z nowoczesnych designerskich profili stalowych ? Młodzi ludzie „zazwyczaj” idą z duchem czasu i wybiorą wariant drugi. Musisz pamiętać, że młodzi ludzie zazwyczaj są na dorobku i dopiero gromadzą swój majątek i wiąże się to z tym, że szukają jak najtańszej oferty.

W drugim przypadku produkując bramy kute, celujesz w klientów starszych, często zamożnych, skłonnych wydać więcej pieniędzy na unikalny i jakościowy produkt ale musisz pamiętać że, oni mają już domy, fakt brama nie jest wieczna i popyt na taki produkt będzie mniejszy niż na produkt nowoczesny.

Klienci muszą cię znaleźć ale musisz im w tym pomóc.

Wszystkich przedsiębiorców łączy jedna wspólna rzecz, którą wykonują zaraz po otwarciu firmy. Jest nią reklama, cyfrowa lub drukowana. MUSZISZ postawić na reklamę inaczej inni się nie dowiedzą o twojej firmie. Nie licz też na znajomych, którzy będą Ci raz w tygodniu podsyłać klienta. Konkurencja w dzisiejszych czasach jest tak ogromna, że by się przez nią przebić musisz się czymś wyróżnić.

Możesz zacząć od tradycyjnej formy reklamy – banery, ulotki, plakaty, internet. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie wszystkiego razem. Wydruk metrowego banneru w dzisiejszych czasach to koszt kilkunastu złotych, a powieszenie go na płocie znajomego nie kosztuje Cię nic.

Właściciele firm często twierdzą, że strona internetowa dla firmy jest nie potrzebna. To ogromny błąd! Dobrze przygotowana i zoptymalizowana strona internetowa pozwala trafić dziesiątką potencjalnych klientów na Twoją firmę w wyszukiwarce Google. Brak obecności firmy w sieci skazuje Cię na porażkę.

Po za posiadaniem strony internetowej istnieje wiele innych darmowych środków reklamy i pokazania się przyszły klientom. Są nimi portale społecznościowe. Narzędzia i możliwości zasięgu twoich treści jakie oferuje na dzień dzisiejszy Facebook i Instagram są nieograniczone. Ale w tym wypadku są niestety pewne wymagania. Nikt nie polubi twoich treści związanych z prowadzoną działalnością jeśli wykonasz byle jakie zdjęcie i wrzucisz je na fanpage lub profil. Dzisiaj ważne jest zatrzymanie użytkownika na twoich wpisach na tych portalach podczas przewijania przez niego kolejnych 50 metrów wpisów innych firm i znajomych. Dzięki nam możesz się wyróżnić i sprawić aby potencjalni przyszli klienci nawiązali z tobą kontakt.

Kolejnym bardzo ważnym zabiegiem, który musisz wykonać podczas promowania Twojej firmy, jest założenia wizytówki firmy na mapach Google. Jest to niesamowite darmowe narzędzie do promocji firm, które chcą pozyskać lokalnych klientów. Dzięki dobrze uzupełnionej wizytówce Twojej firmy, możesz liczyć na dziesiątki nowych klientów w ciągu roku. Nasza agencja bierze na barki prowadzenie i pozycjonowanie wizytówki na mapach Google.

Podziel logicznie budżet

Otwierając działalność gospodarczą wiele osób na samym starcie popełnia błąd i kupuje wiele niepotrzebnych rzeczy do swojej pierwszej firmy. Nie ma się co kryć ale budżety te są często ograniczone. Jeśli skorzystałeś z dotacji na otwarcie firmy lub Twoje środki jakie inwestujesz są równe tej dotacji nie kupuj na start laptopa za 4 tyś zł i kolejnego telefonu za 2 tysiące. Jeśli dysponujesz w domu komputerem zapewniam Cię, że na początku on Ci wystarczy. A telefon, którym dysponujesz prawdopodobnie obsługuje dwie karty SIM. Spokojnie będziesz mógł spać, używając na początku swojego prywatnego telefonu do obsługi firmy, tych połączeń od klientów nie będzie aż tyle.

Jeśli chodzi o narzędzia, którymi będziesz pracował, zastanów się czy potrzebujesz jednego topowego modelu na rynku, który pochłonie 20/30 % budżetu. Duża część rozkręcających firmę w naszym kraju popełnia ten błąd i kupuje wiertarki, wkrętarki, mierniki, klucze, drukarki z najwyższej półki. Zastanów się czy nie warto skorzystać z tzw średniej półki, gdzie jakość sprzętów i urządzeń wiele nie odbiega od tych z najwyższej. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze warto zainwestować w swój wizerunek, reklame i świadomość istnienia Twojej firmy wśród klientów.

Nazwa dla nowej firmy

Nie ma złotego środka na idealną nazwę. Ale warto trzymać się pewnych zasad.

  • Najlepiej aby nazwa firmy była maksymalnie dwuczłonowa – mówimy tutaj np. o nazwie Jan Kowalski – Usługi budowlane. Jeśli chcesz sygnować działalność swoim nazwiskiem, możesz spokojnie go użyć ale dopisek nie powinien przekraczać dwóch słów.
  • Nazwa anglojęzyczna – to w dzisiejszych czasach bardzo popularne ale pod warunkiem, że wybierzesz łatwe słowa, takie które są powszechnie znane w naszym społeczeństwie. Unikaj trudnych słów, których większość osób nie zna.

Podsumowanie.

Myśląc o własnej firmie, nie działaj pochopnie. Pomysły, które wydają Ci się wręcz idealne i mogące przynieść miliony złotych dochodu mogą być tylko idealne w Twoim umyśle. Przeanalizuj konkurencję i aktualny popyt na twoje usługi. Rozdziel odpowiednio budżet nie wydając gotówki na niepotrzebne rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.