Czas realizacji jest uzależniony od zaawansowania danego projektu. Mała strona firmowa może być wykonana w 7 dni, ale standardowy termin to 14 dni i więcej.
Szczegóły na ten temat znajdują się w zakładce: tworzenie stron internetowych.
Adres WWW, czyli domena internetowa, to specjalny identyfikator systemu DNS wykorzystywany w internecie do określenia zasobów, z których chcemy skorzystać, np. w formie cpsystem.pl. Dzięki niemu nie ma potrzeby zapamiętywania skomplikowanych ciągów liczbowych, czyli adresów IP. Obecnie mamy do czynienia z wieloma skategoryzowanymi odmianami domen, różniącymi się końcówkami, m.in.:
W związku z dynamicznym rozwojem Internetu i coraz większym udziałem e-commerce w światowym biznesie domeny stały się nie tylko łatwym sposobem na określenie lokalizacji w sieci, lecz również elementem brandingu i strategii marketingowej wielu firm. Podlegają one określonym opłatom – różniącym się w zależności od rodzaju – a w przypadku nieopłacenia przedłużenia, domena staje się ponownie dostępna do rejestracji zazwyczaj po 30 dniach.
Wszystkie domeny internetowe podlegają opłatom zarówno za pierwszą rejestrację – wówczas otrzymujemy wyłączne prawo użytkowania przez 12 miesięcy – jak i każde kolejne przedłużenie własności na rok lub dłuższy okres. Wybrany adres www możemy zarejestrować w dowolnym serwisie oferującym takie usługi, które najczęściej są połączone z hostingiem stron internetowych. Koszt rejestracji może zależeć od konkretnego usługodawcy, jednakże zazwyczaj są one podobne. Poniżej przykłady (ceny w PLN).
Rodzaj domeny | Pierwszy rok | Kolejne lata |
.pl | 99,99 | 99,99 |
.com.pl | 74,99 | 99,99 |
.eu | 69,99 | 99,99 |
.com | 69,99 | 99,99 |
.pro | 20,99 | 99,99 |
.xxx | 319,99 | 399,99 |
Warto pamiętać, że w Polsce możemy zarejestrować domenę należącą do dowolnego kraju, jednakże często rodzimi pośrednicy doliczają dodatkowe opłaty za taką operację. Przykładem jest domena .to, która standardowo kosztuje 45 USD, czyli ok. 200 złotych, natomiast u polskiego operatora jest to koszt rzędu nawet kilkuset PLN.
Adres URL strony internetowej zgodny z nazwą biznesu jest niezmiernie ważny dla budowania silnej marki przedsiębiorstwa w sieci. Co jednak zrobić, gdy domena .pl z nazwą naszej firmy jest już zajęta? Rozwiązaniem problemu może być wybór końcówki .com albo .eu. Pierwsza z nich jest szczególnie cenna w przypadku planów globalnej ekspansji lub po prostu działania na międzynarodowych rynkach. Doskonale pasuje również do anglojęzycznych lub obcobrzmiących terminów określających działalność gospodarczą, które stają się coraz popularniejsze również w Polsce.
Zdarzają się sytuacje, że domena .pl jest jedynym wyborem, a końcówki o charakterze europejskim czy międzynarodowym są niedostępne. Wówczas pozostaje nam jedynie modyfikacja adresu strony www. Warto wówczas rozważyć, jaki charakter ma nasza firma. Jeżeli np. jesteśmy agencją reklamową, to możemy zarejestrować URL domenowy o konstrukcji „www.agencja-nazwa.pl” albo „www.agencjanazwa.pl” z pominięciem myślnika. Jeżeli planujemy rozwój przedsiębiorstwa w internecie, to zdecydowanie powinniśmy dokonać rejestracji już na etapie zakładania działalności.
Bez miejsca na serwerze nie możemy myśleć o własnej stronie internetowej, blogu lub sklepie e-commerce. Wydajny hosting to niezbędny element naszej internetowej działalności. Na co zwrócić uwagę wybierając jego dostawcę?
Niemniej istotna jest lokalizacja serwera i przepustowość łącza. Od tych parametrów będzie zależeć czas ładowania się naszego serwisu, szczególnie przy dużej liczbie odwiedzających, co przekłada się na ich zadowolenie.
Czas realizacji jest uzależniony od zaawansowania danego projektu. Mała strona firmowa może być wykonana w 7 dni, ale standardowy termin to 14 dni i więcej.
Szczegóły na ten temat znajdują się w zakładce: tworzenie stron internetowych.
Zdajemy sobie sprawę, że każdy może coś przeoczyć lub zapomnieć. My też jesteśmy tylko ludzmi i czasem podczas kodowania projektu możemy czegoś niezauważyć. W takich przypadkach zmiany staramy się wykonywać niezwłocznie i nie są one płatne.
Wprowadzanie modyfikacji na stronach internetowych poprzez bezpośrednie zmiany w kodzie HTML serwisu jest dosyć problematycznym procesem. Dlatego też opracowano rozwiązania takie jak systemy zarządzania treścią. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki CMS jest najlepszy?
Jeżeli jesteś początkującym internautą, który dopiero zaczyna przygodę z własnym blogiem lub prostym serwisem www, to zwróć uwagę na najpopularniejsze narzędzia, które mają ogromne wsparcie w postaci dużej społeczności i wielu poradników oraz tutoriali. W takim przypadku polecamy WordPress.
System WP pozwala na wygodne wprowadzanie zmian w treści strony. Jest idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy uruchomić własny blog tematyczny lub firmowy. Dzięki niemu z łatwością będziemy mogli opracowywać przejrzyste i dobrze wyglądające artykuły.
WordPress to także bogate wsparcie w postaci dodatkowych wtyczek, rozszerzających jego funkcjonalność. Dostępne są narzędzia wspomagające m.in. optymalizację SEO, moderację komentarzy czy zaawansowaną analitykę.
Rozwój strony www, bloga firmowego, landing page czy sklepu internetowego nie wymaga już specjalistycznej wiedzy na temat kodowania w HTML, CSS czy JavaScript. Podstawowa znajomość tych języków jest przydatna, lecz nie musisz się tym martwić. Pomocny okazuje się CMS, czyli system zarządzania treścią. Na co pozwala to oprogramowanie?
Zaletą jest możliwość korzystania z niego przez osoby nietechniczne. Wśród najpopularniejszych systemów CMS obecnie są: WordPress, Joomla oraz Drupal. Dzięki dodatkowym wtyczkom możemy w prosty sposób rozbudowywać naszą stronę www o kolejne moduły i zwiększać jej funkcjonalność.
Profesjonalny system zarządzania treścią jest niezbędny dla każdego, kto chce prowadzić własny serwis internetowy. Łatwość obsługi i intuicyjny interfejs tych rozwiązań sprawia, że mogą z nich korzystać również osoby niemające doświadczenia w budowie stron.
Stojąc przed zleceniem zewnętrznej firmie zadania wykonania strony internetowej, często możemy spotkać się z pytaniem o system zarządzania treścią. Najczęściej wybieramy pomiędzy WordPressem a rozwiązaniem dedykowanym. Czy autorski CMS jest dobrym wyborem? Wszystko zależy od naszych potrzeb i umiejętności technicznych. Jeśli rozwój witryny i modyfikację treści w przyszłości chcemy powierzyć agencji interaktywnej, która zbuduje serwis, to możemy się na niego zdecydować. Z pewnością uprości i przyspieszy to wprowadzanie zmian.
Popularny WordPress będzie lepszym wyborem wówczas, gdy zamierzamy dokonywać zaawansowanych modyfikacji w strukturze strony www czy samodzielnie rozszerzać jej funkcjonalność poprzez wtyczki. Umożliwia on także wdrażanie autorskich rozwiązań w zakresie wyglądu witryny czy większe możliwości pozycjonowania SEO. Korzystając z CMS-a o otwartych źródłach nie jesteśmy także związani z jedną firmą w kontekście rozwoju i wsparcia technicznego dla systemu zarządzania treścią.
To zależy od strony, którą klient chce przebudować. Każde rozwiązanie można przebudować, ale nie zawsze jest to opłacalne. Często okazuje się, że zaprojektowanie nowej witryny będzie tańsze. Taka kalkulacja powtarza się często w przypadku, gdy klient chce wyposażyć obecną witrynę w wersję mobilną. Ostateczne możliwość przebudowy obecnych rozwiązań można określić po zapoznaniu się z oczekiwaniami klienta.
Wielu naszych klientów zastanawia się, co zawrzeć w zapytaniu ofertowym na wykonanie strony www. Dobrze opracowany brief powinien zawierać następujące informacje:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania ? Zadaj je nam